סנדוויץ’ ברכה

23/03/2012

בחיפה יש את סצנת האוכל הסטנדרטית בדומה לכל עיר: פלאפל, חומוס, שווארמה וכו’. אבל לחיפה יש גם תדמית של עיר קצת משונה וזה בא לידי ביטוי בהמון דוכני בורקס והמון סנדוויצ’יות (סנדוויץ’-בר בעגה המקומית). שזה קצת מוזר, כי בינינו, אתה רוצה סנדוויץ’? תכין לעצמך סנדוויץ’. אבל כמו שברכה אומרת: “פה זה לא סנדוויץ’, פה זה חוויה”. ואתם לא רוצים להתווכח עם ברכה, תאמינו לי.

סנדוויץ' ברכה

כשנכנסים למוסד החיפאי הזה נוצרת מהר מאוד תחושה שנכנסתם לברכה למטבח. זה מקום קטן, מעוטר קרמיקות וינטג’ ופוסטרים של אוכל וינטג’ ומחירון וינטג’ – רק שאצל ברכה זה לא וינטג’, היא פשוט לא שיפצה את המקום כבר ממש הרבה זמן. בכל אופן, פה זה המטבח של ברכה. פה ברכה קובעת הכל. ואתם הולכים לעשות 3 טעויות גורליות.

סנדוויץ' ברכה

זה הולך בערך ככה: אתם קצת מהססים בהזמנה או מבקשים תפריט או עושים תנועה מינימלית לא הכרחית – ברכה עולה עליכם שזאת פעם ראשונה. והיא שם כבר 40 שנה, חבר’ה. “אז למה רק עכשיו אתם באים לבקר? כבר 40 שנה אני מחכה לכם”. אתם תנסו לתרץ אבל זה ממש לא עובד על ברכה.

הטעות השנייה שאתם הולכים לעשות זה לחשוב שהבחירה בידכם. קשה לתאר כמה זה לא נכון. ברכה מוכנה להתפשר במקרים קיצוניים של אנשים שלא אוכלים בשר (“לא מבינה אנשים כאלה”) או לא מערבבים בשר וגבינה (“זה פשוט יותר טעים”). אבל תעשו לעצמכם טובה ואל תתווכחו יותר מדי. ברכה יודעת הכי טוב מה אתם אוהבים. ממה שהצלחתי להבין הכריך הקלאסי עולה 30 שקל ומכיל: מיונז, חריף, חסה, מלפפון חמוץ, עגבניה, סלמי ושינקן מטוגן עם גבינה.

סנדוויץ' ברכה

כל זה רק כדי לתת לכם תחושה כוזבת שאולי אתם יודעים מה אתם רוצים

הטעות השלישית שאתם הולכים לעשות זה להזכיר לברכה כל סנדוויץ’ אחר שאכלתם בימי חייכם. כי אצל ברכה זה לא סנדוויץ’, זה חוויה (כבר אמרנו?). והלחם זה כמו עוגה. והרטבים עושים במקום. ו”אי אפשר להסביר מה כל כך טעים פה, זה בידיים שלי”. והעובדים של סנדוויץ’-בר מהכרמל באים לאכול אצלה בסוף המשמרת, והמנהל של “רובנ’ס ” בא לאכול אצלה בסתר ו”איזה שחקן טלויזיה מפורסם מת”א שאוכל פה 3 סנדוויצ’ים ו-4 קולה ואני מבינה איך הוא אוכל 3 סנדוויץ’ אבל לאן הולך הקולה?”

סנדוויץ' ברכה

בסוף, אתם יוצאים מרוצים. כי הסנדוויץ’ של ברכה באמת מאוד טעים, ובגלל שברכה עשתה בעצמה את כל ההחלטות הקשות, את הסמול-טוק ואת האתנחות הקומיות. “ופעם הבאה אל תחכה עוד 40 שנה”. וברכה, מה עם איזה מסר למי שעדיין לא היה כאן? “שיעלה דחוף על מטוס סילון ויגיע לפה”

סנדוויץ' ברכה

סנדוויץ’ ברכה, שבתאי לוי 12, חיפה

 

10 תגובות

 • שאפו זיו על הסיקור של ברכה, באמת אחד הסנדוויצ’ים היותר טובים שנתקלתי בהם… חבל שאין סנדוו’ציות כאלה באזור השרון :/ ..

 • ואיזה עסקים מלוכלכים *אתם* עשיתם בחיפה, תגידו?!
  אבל בסדר, אם אתם אומרים, ינוסה. אהבתי במיוחד את הלוק הוינטג’י

 • ינוסה בפעם הבאה שאני מבקר בחיפה!

 • דמט!!! הייתם אצל ברכה ולא קראתם לי? שיט… טוב נו אני יעלה לשם שוב ביום ראשון…

 • מהמם (אני יודעת שלמילה הזו יש קצת מוניטין רע, אבל זה באמת מהמם). כבת לשני הורים חיפאים שביקרה בעיר מליוני פעמים בערך, אף פעם לא הצלחתי לפצח את העניין עם הבורקסיות. הן לא דומות לבורקס שאכלתי בשומקום אחר, וגם לא ברור למה יש כל כך הרבה מהן ולמה לחיפאים יש סנטימנט כזה אליהן. ועוד תעלומה: בכל פעם שאני הולכת לאיבוד במרכז הכרמל, אנשים מכוונים אותי לפי המיקום של הבורקס (אני חושבת שקוראים לו “בורקס העגלה”). מוזר ביותר, למה כולם מניחים שאני יודעת איפה הבורקס הזה בכלל?!

 • כי “בורקס העגלה” מאוד בולט על ציר מוריה, והוא גם מאוד פופולרי ואהוב :) זו נקודת ייחוס לאיפה את מצויה לאורך הציר P:

 • סנדביץ ברכה זה הסנדביץ הכי טעים בעולם, ללא תחרות. נקודה. ואל תבלבלו לי את השכל עם רובנס שמרובנס. ברכה זה סנדביץ שבכל ביס אתה מרגיש את האהבה. ולזה אין מחיר.

 • כמה עצוב זה שכחיפאית מאז ומתמיד עוד לא הגעתי לשם? אפילו אחותי הקטנה המליצה על המקום… טוב, נצטרך להגיע לשם. חבל שבביקורים לביטוח לאומי אף אחד לא הצביע על המקום בזמנו :)

 • אנחנו בניו יורק וקראנו בy net את הכתבה אודותיך .ברכה.מקוים להגיע פעם !!

 • […] שווארמה אמיל, נדימה, קצביית אבו-שקארה ועוד. אפילו סנדביץ’ ברכה נמצא ממש קרוב. אין ספק שזה מקום מעולה לשימור סגנון […]

כתוב תגובה