מרק בטטה

רציתי לחכות שיגיע החורף בשביל לכתוב כמה מתכוני מרקים, אבל אלון הקדים אותי עם הצ’ילי המימי הזה שלו. אני סתם מרושע – לא באמת טעמתי וסתם התחשק לי ללכלך. האמת היא שבחוץ מגעיל. כשיצאתי החוצה בבוקר זה הרגיש כאילו 20 אנשים השתעלו, בבת אחת, לתוך הפנים שלי.

שזה מיד גורם לי לרצות להכין מרק

אז הנה מרק בטטה. כי זה קלאסי וקל (כמו המוזיקה לילדים) אבל זה נראה מרשים וטעים. עכשיו נכון שכנראה אין לכם במקרר בטטה, בטח שלא דלעת. אני אפילו מוכן לשים כמה שקלים על זה שאתם לא באמת יודעים איך נראית דלורית. אבל אתם רק במרחק קפיצה קטנה לסופר ואיזה 20 שקלים ממרק מגניב.

אתם צריכים ללכת ולקנות 2-3 בטטות גדולות (או 5-6 קטנות), חתיכה קטנה של דלעת, דלורית (תשאלו בקופות. זה נראה כמו דלעת פג), שני תפוחי אדמה, גזר. בשביל הקישוט גביע שמנת חמוצה, צנוברים או גרעיני חמניה קלופים. לחמניה מאתמול יש לכם, נכון? אה, ובלנדר מוט.

דלעת ודלורית - אילוסטרציה

תתחילו בלקלף ולחתוך את כל הירקות. הקטע הוא כזה: ככל שתחתכו קטן יותר המרק יהיה מוכן מהר יותר.  במקביל – תרתיחו מים. אני לא אדייק בכמויות אבל אתם רוצים שהירקות ימלאו נגיד ¾ מהסיר והמים יעברו אותם באיזה שני ס”מ. תוציאו מד זווית ותתחילו לחשב, אני ממתין.

הירקות חתוכים דק-דק? מגניב, תשימו אותם בסיר, תשימו את המים הרותחים (זה עוד טריק בשביל לקצר זמן), משהו כמו חצי כפית מלח (בנתיים, אחר כך תבדקו אם צריך עוד) ובגדול זהו. עכשיו שמים את המרק על אש חזקה להרבה זמן. כמה שיותר יותר טוב. המינימום הוא שהתפוח אדמה יתפרק כשנוגעים בו עם המזלג.

בנתיים, בואו נכין קרוטונים. כי קרוטונים הום מייד זה משהו שממש קל להכין אבל זה ממש ירשים את ההיא שבאה להעתיק מכם שיעורים ורק אחרי שהיא תעתיק היא תספר לך שבכלל יש לה חבר. תחתכו את הלחמניה לפרוסות, תטפטפו קצת שמן זית מעל כל פרוסה ותשימו בתנור על “גריל” (זה הציור של החצים שבאים מלמעלה) לאיזה עשר דקות. תבדקו שזה לא נשרף, תהפכו באמצע. זה הכל.

המרק כבר מרגיש מוכן? הירקות רכים ומתמסרים למגע? הדימויים שלי גורמים לכם להרגיש לא בנוח? יופי, זה הזמן להוריד את המרק מהאש ולהוציא את הבלנדר. אני לא אסביר איך להשתמש בבלנדר, כי זה מכשיר עם כפתור אחד, אבל אתם רוצים לטחון את המרק למין פירה מאוד נוזלי, תעשו כמה סיבובים, למעלה למטה, תוודאו שאין חתיכות של ירק שלא טחנתם. עכשיו זה גם זמן טוב לטעום ולהחליט עם צריך עוד מלח. כנראה שצריך. תחזירו לאש לעוד כמה דקות – אבל עקרונית המרק מוכן.

להגשה – שמים בקערה. כי זה מרק. אבל תשימו מלמעלה גם כמה חתיכות טוסט, כפית שמנת חמוצה, קצת גרעינים. ויוצא מגניב. שימו לב – לא שמנו תבלינים חוץ ממלח, אין אבקת מרק, אין כלום מלבד הירקות. אז תשקיעו מאמץ בלמצוא דלורית וכאלה. זה עושה רק טוב.

 

4 תגובות

  • פודגבר,
    המרק נראה מצויין והכל, אבל רק שאלה אחת – בלי פלפל שחור?!?

  • אתה רוצה פלפל שחור שים פלפל שחור.
    אבל אחר כך יהיו לך נקודות שחורות בכל המרק וזה יראה… פחות כתום.
    מפודגבר אל פודגבר – תשים פלפל לבן.

  • מצוין!

  • ובלי אגוז מוסקט? :-)

כתוב תגובה